Konsultacje behawioralne - Aneta Awtoniuk

Jak pracuję?

Jako behawiorystka, czyli specjalistka od zachowań, wymagam osobistego spotkania z psem/ kotem i opiekunami. Nie diagnozuję zwierząt mailowo, przez skype, telefonicznie ani w żaden inny sposób wykluczający bezpośredni kontakt z pacjentem.

Jeśli wiem na pewno, że pies jest zdrowy (czyli weterynarz wykluczył chorobę mogącą powodować niepożądane zachowanie), wtedy mogę rozpocząć swoją pracę i wskazać przyczyny złego zachowania psa.

Zależy mi na obejrzeniu zwierzęcia w jego naturalnym otoczeniu, w relacji z opiekunem i domownikami lub z innymi zwierzętami - jeśli problem dotyczy interakcji pies-pies lub interakcji pies-kot. Prowadzę obserwacje dbając o dobrostan psa i nie narażając go na niepotrzebny stres. W niektórych przypadkach korzystam z nagrań, jakich dokonują właściciele zwierzęcia podczas trwania problemowego zachowania (np. w wypadku problemów z zostawaniem samotnie w domu). Zawsze jednak ważne jest dla mnie, aby poznać psa/ kota i móc sprawdzić jego podatność na uczenie się. Im większa, tym szybciej nastąpi zmiana niepożądanego zachowania.

Oprócz obserwacji psa, przeprowadzam także dokładny wywiad z opiekunem dotyczący problematycznego zachowania. Wszystkie szczegóły, np. takie jak:

są ważne, ponieważ mają znaczenie w terapii.

Na podstawie wywiadu z właścicielem i obserwacji psa stawiam diagnozę. Stosuję różne modele oceny zachowania zwierząt. Jednym z nich jest model EMRA (poznany podczas kursu dyplomowego COAPE - DIPLOMA IN THE PRACTICAL ASPECTS OF COMPANION ANIMAL BEHAVIOUR AND TRAINING 2008/2009) silnie koncentrujący się na emocjach psa. Ocenia się w nim, oprócz emocji, także nastrój zwierzaka i zewnętrzne oraz wewnętrzne wzmocnienia problemowego zachowania.

Nie zawsze korzystam z tego modelu. Równie często stosuję metody diagnozowania, których nauczyłam się od lekarki weterynarii i psiej behawiorystki Amber Batson z Wielkiej Brytanii podczas dwuletniego kursu NOWOCZESNE TENDENCJE W PRACY BEHAWIORYSTYCZNEJ Z PSAMI (lata 2011/2013).

Od 2016 roku jestem certyfikowanym EWALUATOREM PSÓW AGRESYWNYCH i w przypadkach podejrzenia psa o agresję wykorzystuję kwestionariusz oceny zagrożenia stwarzanego przez psa dla otoczenia.

Krótko mówiąc, jestem zwolenniczką dobierania właściwej metody do konkretnego przypadku, a nie ślepego podążania za jedną ideologią. Dlatego od 2007 roku, od kiedy pracuję, wciąż uczę się, poznaję nową naukową wiedzę, gromadzę doświadczenia swoje i innych behawiorystów i treserów zwierząt, aby swobodnie korzystać z tej wiedzy w swojej codziennej praktyce. Wypracowałam autorskie, skuteczne metody pracy z problemowymi psami.

Prowadzę także spotkania edukacyjne i terapeutyczne z udziałem zwierząt dla dzieci i dorosłych odczuwających lęk przed psami.

We wszystkich przypadkach koncentruję się na opracowaniu takiego indywidualnego planu pracy ze zwierzęciem, który będzie możliwy do wdrożenia przez opiekunów. Realność terapii to jedna z podstaw je powodzenia.

Zwykle wystarczają dwa, w trudniejszych przypadkach trzy spotkania behawioralne. Jeśli przypadek jest ekstremalny lub opiekun psa czuje, że potrzebuje większej liczby konsultacji, jestem do dyspozycji. Każde spotkanie licząc od czwartego kosztuje znacznie mniej, ponieważ zwykle oznacza pracę na postawionej już diagnozie i tylko dopracowywanie szczegółów nowego poprawnego zachowania psa.

Przez cały czas trwania terapii jestem w kontakcie mailowym i telefonicznym z podopiecznymi, wspólnie monitorujemy postępy i zmiany.

Zapraszam, pomogę Twojemu psu i Tobie.

Koszt terapii behawioralnej psa

Spotkanie terapeutyczne trwa około 1,5 godz. i kosztuje 300 PLN (w tej cenie jest także dojazd w obrębie środkowych dzielnic Warszawy).

Taka cena obowiązuje przez 3 pierwsze spotkania, każde następne kosztuje 200 PLN.

Za konsultacje telefoniczne między spotkaniami nie pobieramy opłat.

Koszty dojazdu i pracy behawioralnej lub szkoleniowej w miejscu wskazanym przez Klienta i odległym od Warszawy uzgadniane są indywidualnie.